Noored emad ja silmaoperatsioon

Autor: ReFocus | Kategooria: Laseroperatsioon

Kui sünnituse järgsed esimesed väsitavad ja toimetusterohked kuud mööduvad, hakkavad värsked emad ka rohkem enda peale mõtlema. Tihti liigub just siis mõte laseroperatsioonile, sest silmade protseduurijärgseks kosumiseks tundub piisavalt aega olevat. Aga nii nagu ei ole soovitav teha laseroperatsiooni rasedale, ei tohiks ka värske ema laseroperatsioonile rutata.

Nii rasedus kui imetamine põhjustavad hormoonitasemete kõikumist, mis omakorda muudab veesisaldust kudedes. Seetõttu võivad esineda nii nägemisteravuse kui silma kuju kõikumised. Tavaliselt toimub raseduse ajal (reeglina ajutine) nihe suurema miinuse või silindri poole, mõnikord harva aga ka plussi suunas. Arvatakse ka, et kui vaagnapiirkonnas muutuvad koed lapse läbipääsemiseks pehmemaks ja “venivamaks”, siis võib hormoonide mõjul sama juhtuda ka silmaga. "Pehme" sarvkesta korral suureneb alakorrektsiooni võimalus, kõige tõsisemaks tüsistuseks võib olla sarvkesta väljavajumine ehk ektaasia.

Samuti on sel eluetapil silm tavapärasest kuivem, mis võib mõjutada paranemist. Üpris tavaline on, et paljud ei talu raseduse ajal kontaktläätsi. Puudub täielik konsensus, kui kaua peaks silmaoperatsiooniga ootama, aga enamus naiste- ja silmaarste arvab, et varem kui 3 kuud peale imetamise lõpetamist ei ole soovitav laserlõikust teha. Väga harva on naistel, kellele on tehtud laseroperatsioon hiljem kui kolm kuud peale imetamise lõpetamist mingeid nägemise muutusi. 

Üks probleem on ka selles, et laserprotseduuriga seoses antakse mõnikord leebeid rahusteid, tilgutatakse antibiootikume ja hormoontilku, mis võivad läbi limaskesta tungida vereringesse ja mõjutada loote arengut. Selles mõttes on kindlasti eelistatud väiksema põletikureaktsiooniga protseduurid nagu SMILE ja femtoLASIK, kus hormoontilku tarvitatakse nädalajagu erinevalt nn. pinnaprotseduuridest (ASA, puutevaba e. "lõikevaba"), kus neid tilku tuleb panna kuu või kauemgi. Mõni silmakeskus määrab puutevaba protseduuri korral põletikuriski vähendamiseks steroidhormoone ka tablettidena. On veel ka võimalik laseri kiirguse teema ja selle mõju lootele. Ehkki väga lühiajaline, peaks ka seda arvesse võtma. Kuigi eelpool toodud riskide mõju pole teada, ei ole valikulise (võime teha, aga ei pea) kirurgia korral ükski risk piisavalt õigustatud.

Mõned asjad juhtuvad ka planeerimata või siis kui sa neid kõige vähem loodad. Üldiselt arvatakse, et rasedusest oleks hea hoiduda 3 kuud peale laserprotseduuri. Aga kindlasti ei ole põhjust kaaluda raseduse katkestamist kui peaks selguma, et õnnistatud oleku ja silmaoperatsiooni vahele jäi vähem aega. Ka sünnitada võib silmade laseroperatsiooni läbiteinu täiesti tavalisel moel.

Menu