Miks multifokaalne lääts ei sobi kõigile?
Prillidest vabanemiseks tehtav läätsevahetuse protseduur on tehniliselt täpselt samasugune nagu katarakti ehk hallkae operatsioon, ainuke erinevus on silma asetatava kunstläätse optikas. Läätsevahetusel eemaldatakse läbipaistev, katarakti operatsioonil aga tuhmunud lääts. Mõlemal protseduuril on võimalik asetada silma mitme fookusega ehk multifokaalne lääts, millega näeb hästi nii kaugele kui lähedale. Lisaks silmakirurgi käteosavusele, kogemusele ja silma operatsioonil kasutatavale tehnoloogiale määrab selle, kuivõrd rahul on patsient tulemusega aga protseduuri põhjalik planeerimine. Multifokaalsed läätsed on suurepärane tehnoloogia, mis võimaldab ka vanuses üle 50 aasta nautida prillivabalt maailma, aga selleks on õige läätse valik ülioluline. Mitme fookusega kunstläätsi on mitmeid ja neil kõigil on omad tugevad ja nõrgad pooled. Erinevatest mitme fookusega ehk nn. premium läätse tüüpidest oleme kirjutanud pikemalt siin.
Enne kui jõuame patsiendiga eri läätsetüüpide valikuni selgitame põhjalike silmauuringutega välja need, kellele multifokaalsed läätsed ei sobi ehk kellele teeksime kasu asemel kahju. Silm kujutab endast piltlikult fotokaamerat, kus sarvkestal ja läätsel on topelt-objektiivi roll ning silmapõhjale ehk võrkkestale jääb filmilindi osa. Hea kvaliteediga pilti ei saa, kui esimene objektiiv ehk sarvkest on konarlik või hägune. Sarvkesta armide, ebanormaalse kuju (n. keratokoonuse) või väga kuiva silma korral on õigeks valikuks kas monofokaal või silindrit korrigeeriv ehk tooriline monofokaal, aga mitte multifokaalne lääts. Sama lugu on silmapõhjaga - kollatähni haiguste, diabeedi ja glaukoomi poolt põhjustatud muutused halvendavad nägemist ja sellises silmas võib multifokaalse kunstläätsega saavutatav nägemiskvaliteet olla halvem kui läätsega, millel on üks fookuspunkt. Multifokaalne kunstlääts ei sobi ka silma, mis on "laisk".
Multifokaalsed läätsed on hästi tundlikud läätsevahetuse protseduuri järel allesjääva silindri osas, juba üle 0,5 dioptriline astigmatism põhjustab nägemise kvaliteedi langust nii kaugele kui lähedale. Seetõttu on oluline, et haava asukoht või valitav tooriline lääts korrigeeriks olemasoleva silindri võimalikult täielikult. Silinder-prilliga korrigeeritav regulaarne astigmatism tähendab, et silmapõhjale sattuvad valguskiired murduvad ühes meridiaanis rohkem kui teises. Kujutis on prillita siis mingis suunas piklikuks või lapikuks venitatud. Astigmatismi suuruse ja telje operatsiooni eelse määramisega ei ole asi aga nii lihtne kui esmapilgul paistab. Lisaks sellele, et sarvkesta eesmise ja tagumise pinna suurimad kumerused võivad olla erinevates meridiaanides, on õige kunstläätse arvutamiseks vaja teada kui suur osa kogu silma silindrist on tingitud sarvkestast ja kui suur osa oma läätsest. Eemaldatava läätse asemele tuleb parima tulemuse saavutamiseks asetada selline kunstlääts, mis korrigeerib sarvkesta silindri võimalikult täielikult, nii et kogu silma silinder oleks võimalikult väike. Probleem peitub selles, et kõik kunstläätse tugevuse määramise aparaadid mõõdavad täna ainult sarvkesta silindri tugevust ja telge. Praktikas tähendab see, et kui me valime sellisesse silma, kus oma lääts on silindriline, sellise kunstläätse mis arvestab ainult sarvkesta kuju, siis jääb vastav jääk-silinder kogu silma optikasse ja maksimaalne nägemise kvaliteet jääb saavutamata.
Teine oluline aspekt multifokaalse läätse sobivuse määramisel on nägemistelje paiknemine kunstläätse keskosa suhtes. Mitme fookusega läätse pinnal on üliväikesed ringid, mille servadelt valgus murdub erinevatesse fookuspunktidesse. Läätse keskosas on väike, umbes 1 mm ala kus neid ringe pole. Ideaalis peaks nägemistelg läbima täpselt läätse keskosa. Juhul kui vahemaa nägemistelje ja läätse keskpunkti vahel on suurem kui 0,5 mm võib nägemisteljele jääv ring läätse pinnal optilisi moonutusi põhjustada ja selline patsient multifokaalse läätsega saadud nägemisega rahul ei ole.
Pakkuda parimat võimalikku tulemust on kogu
aeg olnud meie kirg ja eesmärk. ReFocuse Tallinna ja Tartu kliinikutes on nüüd
esimesena Baltimaades tehnoloogia, mis võimaldab eraldada sarvkesta ja läätse
optilisi omadusi ja viia nii premium
läätsede tulemused uuele tasemele. Lisaks silindri asukoha määramisele
võimaldab iTrace määrata läätse ja nägemistelje paiknemist ning hinnata läätses
võimalikke ealisi muutusi. Viimane on oluline üle 45 aastastel puhul
otsustamaks, kas prillidest vabanemiseks on parim lahendus laseroperatsioon
Femto 40+ või läätsevahetus multifokaalse läätsega. Tänu iTrace tehnoloogiale me enam EI ARVA VAID TEAME, kas ja milline
multifokaalne kunstlääts tuleb prillidest vabaneda soovijale silma asetada.
Registreeru personaalse kataraktikirurgia või läätsevahetuse uuringule!