Kuiva silma sündroom

Kuiva silma sündroom on praegusel ajal järjest sagedasem probleem nutitelefonide kasutamise ning pikaajalise arvutitöö tõttu. Siiski on lisaks sellele veel hulgaliselt põhjusi, miks silma pind kuivaks jääb, näiteks kuiv õhk kütteperioodil, konditsioneer toas või autos.

Sündroomi põhjustab pisarakihi halb püsivus silma pinnal ja/või pisarate vähene tootmine. Lisaks pikaajalisele tööle ekraanidega on põhjuseks veel kuiv õhk kütteperioodil, kontaktläätsede pikaajaline kandmine, ebapiisav launäärmete rasueritus, blefariit, menopaus ja Sjögreni sündroom.

Pikaajalise töö ajal ekraani taga pilgutab inimene automaatselt vähem, mistõttu saab pisarakiht silmalt lihtsamini aurustuda. Lisaks sellele on pilgutamine oluline silma pinnal oleva pisarakihi ringluses. Laugude rasunäärmete düsfunktsiooni korral ei toodeta pisarakihi peale lipiidkihti, mis tavaolukorras takistab pisarakihi aurustumist.

Peamisteks sümptomiteks on võõrkehatunne silmas (justkui oleks silmas tolm või liiv), silmade punetus, ebamugavustunne, sügelus. Kuiva silma sündroom võib avalduda paradoksaalselt ka pisaravoolusena, mis on tingitud silma pidevast ärritusseisundist - nii proovib silm justkui ärritajast vabaneda.

Kuiva silma sündroomi ravi alustalaks on niisutavad silmatilgad. Neid on apteekides müügil väga erinevaid: vedelama koostisega silmatilgad, veidi paksemad ehk geeljad silmatilgad ning õlisema koostisega silmatilgad. Viskoossemad silmatilgad võivad nägemise teha paariks minutiks uduseks, kuid püsivad kauem silma pinnal ning ei vaja nii tihedat tilgutamist kui vedelamad silmatilgad. Lisaks võib kasutada erinevaid geele enne magamaminekut, mis hoiavad ära öise kuivamise ning leevendavad hommikusi sümptomeid. Eelistatud on säilitusainetevabad silmatilgad, kuna säilitusained niisutava silmatilga sees võivad omakorda ärritada silma pinda. Niisutustilku on apteekides väga erinevaid ja tavaliselt leiab igaüks endale sobivaima variandi erinevaid niisutavaid tilku proovides.

Juhul kui niisutavad silmatilgad kaebusi ei leevenda, tuleks pöörduda silmaarsti vastuvõtule, kus on võimalus kaaluda edasisi ravimeetodeid nagu pisarakorgi asetamine, seerumitilgad või tsüklosporiini sisaldavad silmatilgad.

Kuiva silma sündroomi võib esineda ka silmaoperatsioonide, eelkõige sarvkesta laserprotseduuride järel. Erinevad prillidest vabastavad silmaoperatsioonid kahjustavad sarvkesta pinnanärve erineval määral, seetõttu soovitame miinusprillide puhul SMILE laseroperatsiooni, millega säilib kolmandiku võrra rohkem pinnanärve kui pinnalihvimise või LASIK meetodiga.  Kuiva silma esinemisel on parimaks prillidest vabanemise võimaluseks ICL lisaläätse paigaldus

Menu